THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jihlavští Parricide byli vždycky nedoceněnou kapelou. Jejich nedoceněné druhé demo The Trenody For The Tortured jaksi zmizelo bez většího ohlasu a stejně tomu asi zřejmě bude i s tímto materiálem, protože je nahraný už drahnou dobu, ale nikdo zatím neprojevil ochotu ho vydat a pánové na to nemají. A mít nebudou, protože se jim mezitím jaksi rozložila sestava. Je to škoda, protože Parricide se od svých doomových kořenů ve finále dopracovali k osobitému pojetí deathmetalu s důrazem na techničnost, údernost a melodiku. Sehnali i šikovného bubeníka, který sice ve svých pestrých kreacích (inspirovaných možná v základu pozdními Death) místy závodí se svými vlastními nápady a někde malinko škobrtá, ale co už... Mám pocit, že deathmetal mu není zcela vlastní... Na Parricide jsem vždycky oceňoval především práci kytaristů. Jejich skladatelský potenciál je nesporný a ačkoli jsou jejich riffy místy trochu krkolomné a četná sóla téměř rocková, jsou (nebo byli?) jihlaváci schopni stvořit velmi pestré a zajímavé skladby, které nejenže mají spád a nenudí, ale navíc mají i smysluplný obsah z hlavy zpěváka Jirky. Jeho vokál se sice povětšinou pohybuje ve vyšších a řvavých polohách, takže žádný murmur, ale k Parricide to sedí. Jirkovy texty se tentokrát pohybují mnohem více v rovině jeho osobní bujné představivosti, a tak je nelze nějak paušálně shrnout. Je ale třeba ocenit i jejich anglické zpracování, které oproti Threnody... doznalo značného pokroku. Velmi zajímavé. Osm skladeb, které získaly svou kvalitní zvukovou podobu v Doležalově Haciendě, tvoří kompaktní a pestrý celek, který si rozhodně zaslouží oficiální podobu... žel zatím se nestalo. Právě následkem této nepřízně osudu se zdá, že Parricide budou zřejmě minulostí. Přesto ale doufám, že se najde někdo, kdo se uvolí tohle zajímavé deathmetalové dílo vydat v oficiální podobě. Bylo by škoda, kdyby úplně zapadlo...
7,5 / 10
Vydáno: 2000
Vydavatel: Vlastní náklad
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.